Michał Smandek: Prognostyk

Skład Długa

Wt.-Czw. 15.00–18.00, Pt.-Sob. 12.00–18.00, Pt.-Niedz. 12.00–18.00
Michał Smandek:  Prognostyk

Michał Smandek, Stromboli (1), z cyklu Prognostyk, 2013. © Michał Smandek. Dzięki uprzejmości artysty

 

 

Projekt Prognostyk to seria obiektów, których znaczenie zależy od przestrzeni, w jakiej się znajdą. Tą przestrzenią są tu stożki wulkaniczne Włoch, na których tle zostały sfotografowane proste, abstrakcyjne rzeźby wykonane przez Michała Smandka. Odpowiednio skadrowane obiekty demonstrują moment erupcji – zapowiadając wydarzenie, które w bliższej lub dalszej przyszłości będzie miało miejsce. Prace były pretekstem, by wyruszyć w podróż, a nie celem samym w sobie. Były najistotniejszym ekwipunkiem, na który – podobnie jak na noszącego je właściciela – oddziaływały wszelkie trudy podróży. Projekt porusza wątek wpływu sił natury na ludzką działalność i odwrotnie – ingerencji człowieka w naturę. Bada zagadnienie katastrofy jako spektakularnego zjawiska, w którego obliczu człowiek, mimo wsparcia technologii, pozostaje bezsilny.

Kurator: Martin Kollar

 

Michał Smandek (ur. 1981, Ruda Śląska)

Zajmuje się rzeźbą i instalacją. Uważa, że każda materia i każda przestrzeń nadaje się do rzeźby, jednak wszystko zależy od metody kreacji, idei i formy, jaką wybieramy. W czasie swoich podróży poszukuje miejsc niedostępnych, które stają się tłem dla działań landartowych. Brał udział w wielu wystawach w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Katowicach.

 

Skład Długa
ul. Długa 72
Wernisaż: 16.05.2015, 19:00
Czynne / Open: 16.05–14.06
wt–czw: 15:00–18:00
pt–nd: 12:00–18:00

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.